Portfolio: Ankieta. Polski design?

Szukamy mocnych cech polskiego designu. DesignAlive.pl, B+R Studio oraz Łódź Design Festival – Łódź Art Center pytają „Jaki jest polski desgin?”

Pomysł na ankietę przygotowany został przez portal o wzornictwie DesignAlive.pl. Następnie przy udziale B+R Studio zostały przygotowane pytania, a patronat strategiczny akcji objął organizator Łódź Design Festival – Łódź Art Center.

Celem ankiety jest zbadanie obecnego wizerunku polskiego designu, jego atutów w kontekście krajowym i światowym oraz wskazanie mocnych cech rodzimych produktów. Wyniki ankiety mogą stać się pomocne przy próbie określenia wspólnego mianownika polskich produktów, a w późniejszym czasie wspólnej promocji na arenie światowej. Ankieta będzie również próbą zbadania, czy w czasach globalizacji w świadomości odbiorców istnieje pojęcie „narodowego wzornictwa”?
Opracowana ankieta jest krótka i przejrzysta, tak by zachęcić jak największą ilość osób do uczestnictwa w niej. Wyniki z pewnością pomogą w szerszej dyskusji zarówno wno w środowisku, jak i w popularnych mediach.
Pierwsza ankieta zostanie skierowana do uczestników Łódź Design Festival 2011, czyli środowiska zainteresowanego designem (pasjonatów, kuratorów, projektantów) głównie z Polski. Termin ankietowania: 20–24.10.2001, miejsce: teren Łódź Design Festival 2011.

Przygotowane wraz z Paged Meble stanowiska ankietowe będą opierały się na dziedzictwie europejskiego meblarstwa – krzesłach i stołach wykonywanych w technologii giętego drzewa, projektu Michaela Thoneta, który w XIX wieku wpłynął na bieg historii meblarstwa w kilku krajach Europy. Dziś postthonetowskie fabryki rozsiane są po Polsce, Niemczech i Czechach. W kontekście pytania o „rodzimy” design jest to fakt zmuszający do myślenia nad tym, co dziś rozumiemy poprzez słowo „rodzimy”.
Chcąc nawiązać do światowych trendów fascynacji rzemiosłem do współpracy zaprosiliśmy cieszyńskiego rzemieślnika, który poprzez inkrustacje nada meblom indywidualny, unikatowy charakter.

Ankietowaniu będzie towarzyszyła premiera papierowego „Magazynu Design Alive” – pierwszego wydania specjalnego portalu DesignAlive.pl

Zapraszamy do odwiedzenia Łódź Design Festival!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ankieta kwestrionariuszowa zrealizowana na grupie 940 osób.