Branża meblarska odbija się od dna!

Branża meblarska odbija się od dna!

Od kilku miesięcy przyglądamy się skutkom pandemii COVID-19 w branży meblarskiej w Polsce. Do maja informacje płynące bezpośrednio od firm meblarskich i oficjalne dane statystyczne nie napawały optymizmem. Sytuacja od maja, czyli od momentu otwarcia handlu, zmienia się w tempie ekspresowym ku lepszemu. Tak wynika z ostatnich danych GUS na temat produkcji sprzedanej mebli.

W czerwcu b.r. wartość wyprodukowanych mebli wyniosła dokładnie 4 014,2 mln złotych, co oznacza wzrost aż o 33% wobec maja 2020 r. i o 18% więcej niż w czerwcu 2019 roku. Biorąc pod uwagę dane za I półrocze 2020 roku w tym zakresie, to wartość wyprodukowanych mebli była o 11% niższa w porównaniu do analogicznego roku poprzedniego.

Z kolei analizując dane na temat wolumenu produkcji poszczególnych grup mebli, ich ilość w czerwcu wróciła do poziomu sprzed 12 miesięcy. Jeszcze w maju odnotowaliśmy spadki na poziomie 30% w stosunku do kwietnia b.r., a w czerwcu dynamika w poszczególnych grupach mebli oscylowała między 1,12 a 1,34 wobec poprzedzającego miesiąca. Porównując dane do analogicznego miesiąca roku 2019, najwyższy wzrost odnotowano w meblach drewnianych w rodzaju stosowanych w pokojach stołowych i salonach (dynamika 1,07). W przypadku mebli kuchennych ilość wyprodukowana w czerwcu b.r. była niższa o 4% w porównaniu do czerwca 2019 roku. W pozostałych grupach mebli dynamika wyniosła od 0,99 do 1,00.

Podsumowując można śmiało stwierdzić, że polscy producenci mebli są mocno zmotywowani i nadrabiają stracony czas wywołany ograniczeniami w czasie pandemii COVID-19.

Sprawdź również nasze inne usługi i raporty.

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie brStrona_big-2-3-500x167.jpg
Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie ranking_e-sklepów_okładka-500x317.jpg
Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie brStrona_big-500x167.jpg