Inicjatywy zmieniające obraz polskiego meblarstwa

Branża zdaje sobie dziś sprawę, że możliwości konkurowania tylko na podstawie niższych kosztów produkcji niedługo się wyczerpią, dlatego stopniowo krystalizują się nowe idee rozwoju branży.

Apartament Przyszłości. To pierwsze w Europie laboratorium sensoryczne ulokowane w przestrzeni komercyjnej. Apartament Przyszłości to przedsięwzięcie, które realizowane w porozumieniu Dobroteka – 11 firm z rejonu Miasta Dobrodzień – tradycyjnego meblarskiego zagłębia na Śląsku Opolskim. Laboratorium, którego inauguracja odbędzie się niebawem będzie miało formę mieszkalnego wnętrza. Wyniki badań, które tutaj będą uzyskiwane pozwolą na m.in. określenie preferowanych kierunków kompozycji przestrzennych, czy też sugerowanych rozwiązań w zakresie ergonomii, designu i konstrukcji. To z pewnością otworzy nowe perspektywy i pozwoli wygenerować większą wartość dodaną dla marki meblarstwa. A już dziś lokalne firmy uczą się dobrego wzornictwa organizując regularnie wernisaże prac dyplomowych studentów ASP z Krakowa, Poznania, Wrocławia czy Katowic.

Zamek Cieszyn. Nieprzerwane, stałe działania prowadzą również instytucje, które dzięki konsekwencji zaangażowanych ludzi, pasjonatów, zmieniają wizerunek polskiego designu a przez to kreują markę Polski. Na wyróżnienie zasługuje Zamek Cieszyn i działalność dyrektor Ewy Gołębiowskiej, animatorki łączenia designu i przedsiębiorczości. Prowadzone kolejne inicjatywy, które spotykają się z coraz większym zainteresowaniem pokazuja korzyści ekonomiczne z zastosowania dobrego wzornictwa. Warto wymienić konkurs Śląska Rzecz, projekt edukacyjny Letnia Szkoła Designu, czy też współpraca w ramach Śląskiego Klastra Dizajnu.

Noc z Dizajnem. Przyszłość branży meblarskiej zależy również od indywidualnej edukacji estetycznej każdego z nas, koniecznie należy więc przypomnieć inicjatywę, która już od kilku lat odbywa się w Galerii Wnętrz Domar we Wrocławiu, mianowicie Noc z dizajnem. Przez kilka czerwcowych tygodni można osobiście zapoznać się na przykład z nowościami prosto z najważniejszego światowego wydarzenia meblarskiego – iSaloni, czyli Targów w Mediolanie, można porozmawiać z projektantami, czy zobaczyć produkty polskich producentów wyróżnionych prestiżowymi nagrodami RedDot. Podczas ostatniej edycji tego wydarzenia odbyła się wystawa „Must have from Poland”.

Wśród licznych wydarzeń poświęconych designowi (np. Arena Design, Łódź Design Festiwal, Gdynia Design Days, Concordia Design, School of Form) to najczęściej meble zapełniają merytoryczną ich przestrzeń.

Przedstawione inicjatywy to tylko fragment obrazu zmieniającej się branży meblarskiej. Być może o skuteczności działań przekonany się dopiero za kilka lat, ale warto wiedzieć, że z takich cegiełek w całym kraju budowany jest dziś nowy obraz polskiego meblarstwa .