Maleje wolumen produkcji

Wyniki za dwa pierwsze miesiące potwierdzają, wcześniejsze opinie, że rok 2013 będzie trudny dla polskich meblarzy.

Dane na temat wolumenu produkcji czterech grup mebli monitorowanych przez GUS, po dwóch pierwszych miesiącach 2013 roku mogą budzić niepokój wśród meblarzy. Największą ilość wyprodukowanych sztuk odnotowano w grupie mebli drewnianych w rodzaju stosowanych w pokojach stołowych i salonach, a mianowicie łącznie za styczeń i luty 2013 – 3 107 tys. sztuk, co stanowiło tylko 86,5% produkcji z analogicznego okresu 2012 roku. Podobną dynamikę obserwowano dla mebli do siedzenia przekształcanych w miejsca do spania (82,4%) oraz mebli kuchennych (85,9%).

Łączny wynik za styczeń i luty 2013 roku jest tylko w jednym przypadku lepszy niż w analogicznym okresie 2012 roku, dotyczy on grupy mebli drewnianych do sypialni. Tutaj został zanotowany niewielki zaledwie półprocentowy wzrost (100,5%).

Gdybyśmy chcieli porównać wyłącznie sytuację w samym lutym tego roku i 2012 to wolumen produkcji spadł we wszystkich monitorowanych grupach mebli. Najmniejszy spadek dotknął grupę mebli drewnianych do sypialni, największy zaś meble do siedzenia przekształcane w miejsce do spania.

Należy pamiętać, że monitorowane przez GUS grupy mebli stanowią jedynie kilkanaście procent wolumenu produkcji branży meblarskiej. Ponadto dane o wartości produkcji firm małych, średnich i dużych, przytaczane w poprzednim komentarzu, wskazywały na porównywalny wynik stycznia i lutego do tego sprzed roku.

Po pierwszych miesiącach tego roku nie napływają dobre wiadomości. Producenci muszą poszukiwać nowych rynków.