Najnowszy raport dla OIGPM: Meblarskie Rynki Zagraniczne 2011

Pomimo kryzysu zanosi się na rekordowy rok dla eksporterów mebli. Z analiz B+R Studio wynika, że wartość eksportu polskiej branży meblarskiej w 2011 roku sięgnie 6,4 mld euro. Z pewnością warte odnotowania są wzrosty eksportu na tradycyjne rynki takie jak Wielka Brytania +28%, Szwecja +19%, Włochy +17%, Francja +17% – wszędzie dynamika powyżej średniej. Dodatkowo jednak kryzys zmusił eksporterów do poszukiwania odbiorców na bardzo odległych rynkach na całym globie czyli USA +15%, Australia +40%, Brazylia +30%. Co więcej nie są to symboliczne transakcje, bo w okresie styczeń-lipiec obroty wahały się w przypadku tych państw w zakresie 40-500 mln złotych, a ich potencjał importowy na meble wykorzystujemy dopiero w 0,1-0,2%. Największą dynamikę wzrostu zaobserwowano dla Rosji, a mianowicie +50%. Wynik ten jest najprawdopodobniej konsekwencją sprzedaży rosyjskich fabryk Forte i obsługiwaniu tego rynku bezpośrednio z Polski.
Eksport na największy rynek na który dostarczamy meble wzrósł w omawianym okresie o 12% czyli zgodnie ze średnią dynamiką.
Więcej informacji na temat: USA, Kanady, Meksyku, Brazylii, Egiptu, Turcji, Chin, Japonii, Wietnamu i Australii mogą państwo znaleźć w raporcie „Meblarskie rynki zagraniczne 2011”.
Dystrybucję prowadzi Ogólnopolska Izba Gospodarcza Producentów Mebli.