Meble do siedzenia w górę, meble skrzyniowe w dół

Wzrost wolumenu nastąpił według ostatnich danych, czyli za okres I-XI 2013 w monitorowanych grupach mebli, tylko w przypadku mebli do siedzenia przekształcanych w miejsca do spania. Wzrost w tej grupie mebli nastąpił o ponad 7% w stosunku do analogicznego okresu 2012 roku.

W przypadku ostatnich danych miesięcznych – za listopad 2013 – znów tylko w przypadku mebli do siedzenia przekształcanych w miejsca do spania odnotowano wzrost wolumenu. W porównaniu do listopada 2012 roku wzrost w tej grupie mebli nastąpił o blisko 6%.

Przechodząc do dynamiki. Meble kuchenne są tą grupą mebli, która odnotowała najniższą dynamikę wolumenu w tym okresie, bo tylko 71,1.

Największy spadek wartości wolumenu w okresie I-XI 2013 przypadł meblom kuchennym (dynamika 75,3) w stosunku do I-XI 2012. Sytuacja spadkowa w tej grupie utrzymuje się już dłuższy czas. Ma to związek z kondycją budownictwa i liczbą mieszkań oddawanych do użytku. B+R Studio już w sierpniu sygnalizowało tę niepokojącą sytuację.

Co ciekawe, jeszcze w październiku 2013 wolumen produkcji mebli kuchennych w stosunku do września wykazywał najwyższą dynamikę spośród wszystkich czterech monitorowanych grup, bo 124. W październiku 2013 roku wszystkie pozostałe grupy także odnotowały wzrost porównując do miesiąca poprzedniego. Meble kuchenne były jednak na czele.

Należy mieć na uwadze fakt, że GUS monitoruje tylko cztery grupy mebli, a więc wzrosty, które są notowane, muszą mieć miejsce w innych grupach mebli, np. w grupie elementów meblowych.

Meble do siedzenia w górę, meble skrzyniowe w dół MP3