Miejsce polskich mebli na świecie

Polski przemysł meblarski należy do ścisłego grona liderów produkcji i eksportu mebli na świecie. Oficjalne dane statystyczne zbierane z poszczególnych państw wskazują, że w ostatnich latach awansowaliśmy na pozycję 8 na świecie w kategoriach wartości produkcji mebli, a wyprzedzają nas tacy giganci jak Chiny, Stany Zjednoczone, Włochy, Niemcy , Japonia, Brazylia.

Najnowsze oficjalne dane, które były dostępne dla porównywanych państw to dane za rok 2011. Z tego porównania wyłania się obraz Polski, która w 2011 roku była pod względem wartości – 8 producentem mebli na świecie – wartość przeliczana na dolary amerykańskie. Jednocześnie różnica pomiędzy Polską i Wielką Brytanią jest niewielka 0,7 mld USD i przy ustalaniu miejsca w rankingu w kolejnych latach istotnym staje się kurs wymiany funtów i złotówek stosowany przy przeliczaniu produkcji na USD.

Ranking krajów – największych na świecie producentów mebli, opracowany przez B+R Studio Analizy Rynku Meblarskiego wygląda następująco (wartości produkcji w mld USD za rok 2011).

Więcej informacji w raporcie specjalnym Meble_Polska_Inteligentna_Specjalizacja_23.01.2014