Monitorowane grupy mebli nie tłumaczą wzrostu sprzedaży

Dobrych wyników na temat produkcji sprzedanej mebli w pierwszej połowie 2013 roku nie tłumaczą dane o wolumenie produkcji monitorowanych przez GUS grup mebli.

Po pierwszym półroczu wzrost ilości wyprodukowanych mebli obserwowany jest tylko w przypadku mebli do siedzenia przekształcanych w miejsca do spania (+2,8%). Ograniczenie produkcji GUS wykazał w meblach stosowanych w sypialni oraz w pokojach stołowych i salonach – odpowiednio minus 2,3% i minus 4,6%. Ale wręcz dramatyczny spadek produkcji dotyczy mebli kuchennych, aż minus 25,3%. Ponieważ meble kuchenne najbardziej zależne są od sytuacji na rynku krajowym można wnioskować o dużej ostrożności klientów przy podejmowaniu decyzji zakupowych. Należy jednak zaznaczyć, że omawiane grupy łącznie stanowią około 1/3 wartości produkcji polskiej branży meblarskiej, a to oznacza, że wzrosty wolumenu produkcji powinny występować w innych grupach.

Źródło: GUS

Na uwagę zwraca fakt, że w czerwcu, w odniesieniu do trzech z czterech omawianych grup odnotowano wzrosty produkcji w porównaniu do maja br. Jest o tyle nietypowe, że ze względów sezonowych spodziewane było ograniczenie produkcji. Taki sygnał może wskazywać na nadejście lepszej koniunktury dla branży meblarskiej.