B+R Studio w swojej ofercie posiada raport Polskie Meble Outlook 2020 z aktualizacją dotyczącą danych za 2020 rok. W ostatnim czasie sytuacja firm nie tylko meblarskich uległa pogorszeniu. Szacuje się, że obroty branży meblarskiej spadną o około 35%, czyli aż o 17 miliardów złotych. W związku z sytuacją panującą w kraju i na świecie zaktualizowaliśmy nasze prognozy na rok 2020, a w szczególności dane dotyczące wartości produkcji, importu oraz eksportu mebli.

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie Pr_okładka_outlook_2020_COVID-19-500x317.jpg

Doskonałym prezentem na 10. urodziny jest informacja, że Polska w zajęła drugie miejsce w rankingu eksporterów mebli na świecie i pierwsze w Europie!

Wielokrotnie wydawało się, że możliwości rozwoju produkcji mebli w Polsce się kończą, ale podobnie jak nie nastąpił koniec historii, tak nie nastąpił koniec rozwoju meblarstwa w Polsce. Z polskiej perspektywy wydaje się, że warunki prowadzenia biznesu są tak trudne, że należy zamykać firmy. Nic bardziej mylnego! Z perspektywy Ameryki czy Azji Polska to kraj o doskonałych walorach do rozwoju – dysponujący wysoką kulturą techniczną, zasobami drewna, nowoczesnym parkiem maszynowym! Nowe inwestycje w produkcję mebli w Polsce z pewnością nastąpią.

Jakie powinny być zatem nowoczesne firmy meblarskie? Z analiz przedstawionych w raporcie wynika, że największy wpływ na rozwój będzie wywierać trend dotyczący ograniczenia bezrobocia i wzrostu wynagrodzeń. Marka, usługi, digitalizacja i automatyzacja/ robotyzacja produkcji to dla firm meblarskich przepis na sukces z tym samym lub mniejszym zespołem. Ciągle relatywnie niższe podatki i zdecydowanie niższe wynagrodzenia niż w Europie Zachodniej powodują, że produkcja mebli w Polsce jest i będzie wciąż opłacalna!

Porównanie międzynarodowe przedstawione w raporcie pokazuje obiektywną pozycję Polski w Europie, jak również atuty produkcji mebli Polsce. Rozdział dotyczący struktury produkcji w Polsce pozwala zapoznać się z lokalizacją i specyfikacją produkowanych w Polsce mebli. Dane finansowe i ocena koniunktury daje powody do optymizmu, a wiele osób zaskoczy obrotem spraw. Wreszcie, spojrzenie na dystrybucję mebli na rynku krajowym pozwala ocenić głównych partnerów i perspektywy rozwoju. Na końcu analiza wymiany handlowej przedstawia natomiast obraz kierunków i struktury eksportu oraz importu mebli.

Ta kompleksowa i syntetyczna analiza pozwala na obiektywną ocenę warunków rynkowych i weryfikację strategii rozwoju zarówno firm dużych, jak i średnich oraz małych! Tak więc obowiązkowo powinna się znaleźć na biurkach właścicieli i menadżerów branży meblarskiej i ich partnerów.

dr inż. Tomasz Wiktorski

Więcej informacji o raporcie:

Oferta i cennik poniżej:

W celu nabycia naszego raportu Polskie Meble Outlook 2020 – aktualizacja COVID-19 zapraszamy do kontaktu: milena.dorozinska@brstudio.eu

Zdjęcie na okładce – Narożnik z kolekcji mebli Loreto producent: Eltap Meble /za pozwoleniem/ www.eltapmeble.pl