Prawdopodobny rekord w produkcji mebli w 2013 roku

Polska branża meblarska powinna być zadowolona pod koniec mijającego roku. Wszystko wskazuje na to, że nowym rekordowym rokiem będzie 2013. Dane wskazują, że zarówno eksport jak i produkcja mogą zanotować rekordowy wynik. Po 10 miesiącach wartość produkcji mebli wynosi 23 mld i 400 mln (bez firm mikro), a w samym tylko październiku wyprodukowaliśmy mebli za 2 mld 800 mln złotych. Szacunkowo wartość produkcji dla całej populacji firm meblarskich w 2013 roku wyniesie 30 mld i 500 mln złotych. Poprzedni rekord z 2011 roku to 30,2 mld złotych. Utrzymamy zatem bardzo wysokie miejsce w rankingu europejskich producentów mebli.

Otóż Polska w ostatnim 2012 roku pod względem wartości produkcji mebli w Unii Europejskiej zajmowała czwartą pozycję. Wyprzedzają nas już tylko Włochy, Niemcy i Wielka Brytania. Z kolei Polsce w ostatnich latach udało się wyprzedzić takich potentatów jak Francja i Hiszpania (dane w tabeli poniżej).

Tabela 1. Wartość produkcji mebli krajów EU

Kraj 2012
UE 27 86,5 mld euro
Włochy 19,6
Niemcy 19,4
UK 7,5
Polska 6,9
Francja 6,6
Hiszpania 5,3

Źródło: własne opracowane na podstawie Eurostat – NACE 31

Przemysł meblarski to obszar co raz wyraźniej powiązany z sektorem kreatywnym, ponieważ sukcesu nie zapewnia wyłącznie działalność produkcyjna. Firmy meblarskie współpracują z zewnętrznymi biurami projektowymi, ze zdolnymi projektantami. Polskie meble są atrakcyjne, a branża rozumie, czym jest nowoczesny design i jaką rolę odgrywa. Twórczość w połączeniu z inwestycjami w działalność innowacyjną sprawia, że ta polska specjalizacja, jaką są meble, staje się specjalizacją inteligentną.