Przybywa nowych mieszkań, ale nie chętnie je meblujemy.

Sytuacja w branży budowlanej ma duże znaczenie dla branży meblarskiej. Napływających negatywnych informacji z mediów o pogarszającej się koniunkturze w budownictwie nie potwierdzają oficjalne dane liczbowe dotyczące oddanych mieszkań do użytku. Otóż po pięciu miesiącach 2013 roku obserwujemy niewielki wzrost w porównaniu do analogicznego okresu roku poprzedniego.

W I kwartale 2012 roku liczba mieszkań oddanych do użytku wyniosła 36 292, by po roku liczba ta wzrosła do 37 126 – to wyniki za I kwartał 2013 roku. Gdyby porównać wyniki od początku 2013 roku do końca maja, to liczba oddanych do użytku mieszkań wyniosła 57 787, podczas gdy rok wcześniej wynosiła 57 409. Na sytuację w branży meblarskiej ma oczywiście wpływ kondycja branży budowlanej. Jak wiadomo warunki pogodowe nie sprzyjały jej w tym roku. Prace były wstrzymane aż do kwietnia.

Spadki – tak można najlepiej określić wyniki odnośnie liczby mieszkań, na realizację których wydano pozwolenia oraz mieszkań, których budowę rozpoczęto. Po pięciu miesiącach odnotowano spadek:

  • o 26% liczby mieszkań, na które wydano pozwolenia,
  • o prawie 30% liczby mieszkań, których budowę rozpoczęto w stosunku do analogicznego okresu roku 2012.

Mniej nowych inwestycji prognozuje na najbliższe miesiące mniejsze zapotrzebowanie na meble na rynku. Te liczby jasno wskazują duży poziom pesymizmu i niepewności klientów. Niestety wstrzymujemy się z decyzjami dotyczącymi zarówno rozpoczęcia nowych inwestycji, jak również tych dotyczących remontów lub zmian wystroju wnętrz.