Spadek wartości eksportowanych mebli z Polski

Spadek wartości eksportowanych mebli z Polski

Zamykanie się salonów meblowych w większości krajach Europy i zamknięcie granic z uwagi na pandemię Covid-19 spowodowało ograniczony popyt na meble i przestój w fabrykach w Polsce. W skutek czego gwałtownie spadła wartość produkcji, jak i eksportu mebli.

Jak wynika z oficjalnych danych GUS dotyczących wymiany handlowej, branża meblarska odnotowała 8- procentowy spadek wartości eksportu w I kw. 2020 roku w porównaniu do I kw. 2019 roku.

Po pierwszych trzech miesiącach b.r. wartość ta wyniosła 12,4 mln zł wobec 13,5 mln zł w analogicznym okresie roku 2019. Dane obejmują grupy mebli 9401-9404, w tym fotele do samolotów i pojazdów mechanicznych oraz ich części, a także śpiwory i materace. W samym marcu 2020 roku wyeksportowano meble o wartości 3,8 mln zł, co oznacza spadek o 19% w porównaniu do marca ubiegłego roku i jednocześnie spadek o 9% w stosunku do poprzedzającego miesiąca.

Przypomnijmy, że eksport mebli jest bardzo istotny dla producentów mebli, bowiem dotychczas ponad 90% wyprodukowanych mebli trafiało na eksport do innych krajów.