Sukces za granicą, fiasko w kraju

Optymistyczne nastroje wśród konsumentów rosną, ale sytuacja na rynku krajowym nie daje powodów do zadowolenia producentom mebli. Niestety w dalszym ciągu wartość wydatków na meble klientów indywidualnych jest daleka od wartości z 2009 roku. Ta przedłużająca się sytuacja niekorzystnie wpływa na całą branżę meblarską i obszary powiązane.

Za główną przyczyną obecnej niekorzystnej sytuacji na rynku krajowym należy uznać ogólne niesprzyjające nastroje panujące w społeczeństwie. Nie wzrasta liczba oddawanych do użytku mieszkań, a także wydawanych pozwoleń na budowę.

Poprawy sytuacji nie wróżą ostatnie wyniki. Wartość skumulowana liczby mieszkań oddanych do użytku w okresie od stycznia do grudnia 2013 roku wyniosła 146 tys. To oznacza w porównaniu do 2012 roku spadek o 4,4%. Co do pozwoleń na budowę. W 2013 roku wydano także o 16% mniej pozwoleń na budowę w porównaniu do roku 2012. Bez wątpienia dobrą wiadomością nie jest również ta o liczbie mieszkań, których budowę rozpoczęto. Otóż w 2013 roku spadła ona o ponad 10% w porównaniu do roku 2012. Mniej budujemy i mniej mebli kupujemy do mieszkań.

Meblarze mogą mieć powody do zmartwień. Te przedstawione wyżej wyniki wyraźnie wskazują na brak rychłego polepszenia na rynku krajowym i jeszcze bardziej skłaniają do poszukiwań odbiorców za granicą. Producenci już w 2013 roku efektywnie szukali klientów za granicą, co potwierdzają wyniki. Branża meblarska, po raz kolejny bowiem ustanowiła rekord w zakresie eksportu mebli.

http://brstudio.eu/wp-content/uploads/2014/01/komentarz-21.011.mp3