Wzrasta zainteresowanie meblami z Polski

Okazuje się, że rok 2014 rozpoczął się bardzo intensywnie dla producentów mebli eksportujących swoje produkty. Według oficjalnych danych wartość eksportu mebli w styczniu b.r. wyniosła  653,5 mln euro. Względem grudnia 2013 r. oznacza to wzrost o blisko 30% (!), a o 9% w porównaniu do stycznia 2013 r.

Zagłębiając się w dane o wartości eksportowanych mebli z Polski spostrzegamy, że eksport do krajów unijnych osiągnął wartość 560 mln euro, a do krajów pozaunijnych 93,5 mln euro. W porównaniu do poprzedniego miesiąca eksport do krajów Unii Europejskiej osiągnął dynamikę wzrostu na poziomie 1,32, z kolei wartość eksportu mebli do krajów poza Europą odnotowała 12-procentowy wzrost. Oznaczać to poprawę nastrojów w Unii Europejskiej. Natomiast dynamika eksportu mebli liczona r/r (styczeń 2014/ styczeń 2013) ukazuje lepsze wyniki. Do krajów UE dynamika równa była 1,08, a do krajów pozaunijnych 1,14.

Zatem śmiało można stwierdzić, że polskie meble znajdują co raz większe zainteresowanie na rynkach zagranicznych. W dalszym ciągu rynki europejskie są najważniejszymi odbiorcami polskich mebli, ale jednocześnie popularność ekspansji na rynki pozaunijne relatywnie wzrasta.

 

Aktualne informacje dotyczące sektora meblarskiego jak zawsze na stronie www.brstudio.eu oraz na blogu dr inż. Tomasza Wiktorskiego www.wiktorski.blog.pl.

Zapraszam do kontaktu,

milena.dorozinska@brstudio.eu, nr tel. 792 731 201