Blisko 30-procentowy wzrost produkcji mebli skrzyniowych!

Spośród monitorowanych przez GUS grup mebli najwyższy wzrost wolumenu produkcji w styczniu odnotowano w meblach drewnianych, w rodzaju stosowanych w pokojach stołowych i salonach. Tego rodzaju mebli wyprodukowano 3 592 tys. sztuk wobec 2 782 tys. sztuk w styczniu 2020 roku (dynamika 1,29). Z kolei względem grudnia 2020 roku ilość ta była wyższa o 24%.

Meble drewniane, w rodzaju stosowanych w sypialni to druga grupa mebli, których w styczniu b.r. wyprodukowano więcej w porównaniu do stycznia 2020 roku (dynamika 1,06). Dla pozostałych dwóch grup mebli stwierdzono spadek wolumenu produkcji. Najwyższy 14- procentowy spadek względem stycznia 2020 roku przypadł na meble kuchenne. Z kolei mebli do siedzenia przekształcalnych w miejsca do spania wyprodukowano 212 tys. sztuk wobec 233 tys. sztuk w styczniu 2020 roku , co oznacza spadek o 9%.

Analizując miesięczne dane GUS na temat wolumenu produkcji należy stwierdzić, że produkcja mebli skrzyniowych od kilku miesięcy idzie pełną parą, a mebli do siedzenia w tym tapicerowanych produkuje się mniej. Wnioskuje się, że ograniczony dostęp do materiałów oraz wzrost ceny pianek do produkcji mebli tapicerowanych przyczynia się w jakimś stopniu do tego stanu.