pol    en

Meble tapicerowane, takie jak sofy, narożniki czy fotele, są nieodłącznym elementem wyposażenia salonu w europejskich domach i mieszkaniach. Nie jest zatem zaskakującym, że cieszą się one bardzo dużym zainteresowaniem konsumentów, a co za tym idzie stanowią znaczącą część w strukturze produkcji wśród największych producentów mebli, takich jak np. Polska.

W ramach prac nad najnowszym raportem B+R Studio zatytułowanym „Rynek mebli tapicerowanych”, w którym analizujemy dane dotyczące tytułowej grupy mebli, przyjrzeliśmy się między innymi ich największym importerom w Europie w 2023 roku.

Na pierwszych dwóch miejscach nie ma niespodzianek. Pod względem wartości importu mebli tapicerowanych zdecydowanie przodują dwie największe gospodarki Unii Europejskiej, czyli Niemcy i Francja, które w 2023 roku sprowadziły meble tapicerowane o wartości odpowiednio 2 391,6 mln euro i 1 621,6 mln euro. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że w obu przypadkach było to znacznie mniej niż w 2022 roku. Spadek wyniósł kolejno 17% i 14%. Trzecim największym importerem w rankingu w 2023 roku była Holandia, która zadeklarowała przywóz mebli tapicerowanych o wartości 878,2 mln euro, i w tym przypadku również odnotowano znaczący spadek w stosunku do 2022 roku, bo wynoszący aż 17%.

Jak pokazały powyższe dane, najwięksi odbiorcy mebli tapicerowanych w Europie znacząco ograniczyli import w 2023 roku. Na pierwszy rzut oka może wydawać się to bardzo pesymistyczną informacją dla Polski, będącej zdecydowanie największym producentem mebli tapicerowanych w Europie, ale czy na pewno? Dokładniejsza analiza ujawnia, że w/w kraje choć wyraźnie ograniczyły import mebli tapicerowanych, to dotyczył on głównie z Chin. Niemcy, Francja i Holandia sprowadziły w 2023 roku meble tapicerowane z Chin o wartości kolejno 353,8 mln euro, 389,1 mln euro i 278,0 mln euro, co przełożyło się na ogromne spadki w stosunku do 2022 roku wynoszące odpowiednio 40%, 26% i 35%. W przypadku Polski, Niemcy i Francja ograniczyły import mebli tapicerowanych z naszego kraju o 6% i 1%, a Holandia zwiększyła go o niemal 4%.

Podsumowując, przedstawione dane po raz kolejny potwierdzają tezę stawianą przez B+R Studio, że w czasach kryzysu i zmniejszonego popytu importerzy mebli skupiają się na najważniejszych i najbliższych geograficznie partnerach. To jednak nie wszystko, bo również pokazują, że polska branża meblarska istnieje w świadomości europejskich odbiorców mebli tapicerowanych jako jeden z najlepszych partnerów, nie tylko w czasach hossy, co w aktualnej sytuacji jest cenniejsze niż kiedykolwiek.

Więcej dokładnych danych i analiz dotyczących m.in. produkcji, eksportu czy cen mebli tapicerowanych na rynku konsumenckim w Polsce znajdzie najnowszym raporcie „Rynek mebli tapicerowanych”, którego premiera już niebawem. Zapraszamy również do zapoznania się z innymi naszymi raportami i usługami, o których więcej informacji można znaleźć w katalogu raportów i na naszej stronie.

*Zdjęcie na miniaturze przedstawia "Cliff Set" firmy Fabryka Mebli Spin

KR 2024 01