pol    en

Holandia jest jednym z najważniejszych odbiorców polskich mebli i od lat okupuje 5. miejsce w rankingach eksportu z Polski. Nasze najnowsze analizy przeprowadzone na potrzeby raportu „Rynek materacy w Polsce” wskazują, że holenderski rynek w ostatnich latach wykazał się znaczącym wzrostem zainteresowania materacami z Polski, co jest zdecydowanie warte odnotowania.

Łączny wolumen wyeksportowanych materacy z Polski w 2022 roku wyniósł 175 tys. ton, z czego ponad połowa trafiła na rynek niemiecki i holenderski. Tak jak w przypadku mebli, największym odbiorcą materacy są Niemcy. Jak jednak wyżej wspomniano eksport materacy do Holandii wyróżnia się znaczącym wzrostem w ostatnich latach, co może być interesującym trendem do analizy w kontekście handlu zagranicznego materacami.

W 2022 roku wartość eksportowanych materacy do Holandii wyniosła blisko 88 mln euro, co oznacza wzrost o aż 92% w porównaniu do roku 2017 i 35% w porównaniu z rokiem poprzednim. Z kolei pod względem wolumenu na holenderski rynek trafiło ponad 23 tys. ton materacy co oznacza, że wobec 2017 roku liczba ta była wyższa o 80%, kiedy wyeksportowano 12,8 tys. ton materacy oraz o 37% więcej niż w 2021 roku. A jak kształtują się średnie ceny materacy w eksporcie? Które rynki pod tym względem są bardziej atrakcyjne, a które mniej? O tym między innymi dowiedzą się Państwo z raportu „Rynek materacy w Polsce”.

RMP