pol    en

Główny Urząd Statystyczny przedstawił oficjalne dane dotyczące produkcji sprzedanej mebli w lipcu 2022 roku dla firm dużych, średnich i małych, z wyłączeniem firm mikro. Dane te otwierają trzeci kwartał 2022 roku, zatem warto je przeanalizować nie tylko w porównaniu do lipca 2021 roku, ale również na tle tego co działo się w pierwszym półroczu 2022 roku.

Według danych GUS w pierwszym miesiącu III kwartału 2022 wartość produkcji sprzedanej wyniosła 4,4 mld złotych i jest to zaledwie 3,5% więcej niż przed rokiem i o aż 13,9% mnie niż w poprzedzającym czerwcu 2022 roku. Wynik ten mocno kontrastuje ze wzrostami w pierwszym półroczu 2022 roku, kiedy to całkowita wartość produkcji sprzedanej mebli wyniosła 31,8 mld złotych i oznaczała wzrost o aż 21,1% w stosunku do tego samego okresu 2021 roku.

Podsumowując powyższą analizę, wyniki w pierwszym półroczu były zdecydowanie rekordowe, choć nie obyły się oczywiście bez wpływu inflacji. Pojawiły się jednak pierwsze poważne zwiastuny nadchodzącego wyhamowania, bo o ile od stycznia do maja dynamika wzrostu rok do roku wahała się w przedziale od 20% do nawet 27%, to w czerwcu i lipcu było to już znacznie mniej, bo 11,2% oraz 3,5%.  W normalnych warunkach te mniejsze wzrosty dalej byłyby zadowalające lub przynajmniej akceptowalne, gdyż czerwiec i lipiec to już sezon wakacyjno-urlopowy. Jednakże dodając do równania inflację, która według GUS dla „mebli, artykułów dekoracyjnych, sprzętu oświetleniowego” wyniosła odpowiednio 12,6% w czerwcu i 10,5% lipcu okazuje się, że polska branża meblarska tak naprawdę odnotowała spadki i spodziewana jest kontynuacja tego trendu w najbliższych miesiącach.

OkładkaLight