pol    en

Wzrost polskiego eksportu w 2021 roku wyniesie aż 20 procent!

Raport „Prognoza eksportu 2021” jest najszybszym i wiarygodnym źródłem informacji o kształcie polskiego eksportu mebli. Na podstawie zebranych danych cząstkowych z pierwszego półrocza, danych o dynamice produkcji oraz bazując na autorskich modelach matematycznych prognozowania rynku obliczyliśmy oczekiwaną wartość eksportu mebli z Polski. W ubiegłorocznej prognozie eksportu wartość obliczona przez B+R Studio tj. 11 mld 159 mln euro różniła się od ostatecznych danych Eurostatu (11 mld 50 mln euro) o zaledwie 0,89%.

  eksport_2021.jpg

Źródło: Raport „Prognoza eksportu mebli 2021”, B+R Studio Tomasz Wiktorski

Polskie meblarstwo zwykle wychodzi wzmocnione z kolejnych światowych kryzysów. Tak było po światowym kryzysie finansowym z roku 2009 roku, gdy w 2011 roku dynamika eksportu wynosiła +16 procent. Tak było po kryzysie z 2001 roku, gdy dynamika w 2003 wyniosła +17 procent. Rok 2021 pokazał po raz kolejny dynamiczne odbicie eksportu polskich mebli po stagnacji i perturbacjach wywołanych wybuchem pandemii COVID-19. Świadomość, które rynki obecnie się rozwijają, a które przeżywają trudności, podobnie jak świadomość, które grupy mebli sprzedają się lepiej od innych, to kluczowa na dziś informacja pozwalająca firmom na utrzymanie konkurencyjności i rozwój.

20 procent wzrostu eksportu polskich mebli w 2021 roku to wynik, lepszy od tego, którego się spodziewaliśmy. Trafnie przewidzieliśmy kierunek zmian, a na pierwotnie prognozowany wzrost na poziomie 8 procent nałożyły się dwa dodatkowe czynniki, a mianowicie inflacja oraz zwiększony popyt klientów europejskich i północnoamerykańskich wynikający z trudności w pozyskaniu mebli z Dalekiego Wschodu.

Raport prognoza eksportu jest w tym roku rozbudowany względem poprzednich edycji. Zawiera nie tylko wartości eksportu mebli ogółem i według krajów, ale również wolumeny i dynamiki zmian w poszczególnych grupach. Dodatkowo pokazaliśmy strukturę eksportu według grup mebli do 10 największych odbiorców oraz ranking wraz z dynamiką aż 100 krajów.

 Top_6.jpg

Źródło: Raport „Prognoza eksportu mebli 2021”, B+R Studio Tomasz Wiktorski

Na podstawie zawartych w raporcie danych będą mogli Państwo ocenić między innymi jak rozwijał się eksport mebli do najważniejszych odbiorców, jak zachowywały się poszczególne kategorie mebli, czy wolumen wzrastał równie szybko jak wartość, co działo się z przeciętnymi cenami mebli oraz wiele innych zjawisk.

Mnie osobiście ucieszył szczególnie ponad 26%-wy wzrost eksportu mebli do USA, co przekłada się na wartość blisko 100 mln euro przyrostu rok do roku. Cieszy mnie ten fakt, ponieważ osobiście byłem zaangażowany w promocję polskich mebli na tym rynku i jestem przekonany, że firmy wchodzące na ten rynek dobrze wykorzystały czas i szanse!

Jestem przekonany, że raport „Prognoza eksportu mebli 2021” jest istotnym narzędziem, które buduje przewagę rynkową w pracy każdego właściciela, zarządu i menadżera firmy meblarskiej oraz dostawców surowców, maszyn i materiałów do produkcji oraz dystrybutorów i eksporterów mebli.

Tomasz Wiktorski, B+R Studio

Cennik:

Prognoza Eksportu Mebli 2021 cennik

Wyciąg:

Prognoza Eksportu Mebli 2021 Wyciąg

Kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Nr. telefonu: 792 737 201